Diagnoza psychologiczna
jest wstępnym i niezbędnym etapem kształtowania procesu zdrowienia/ normalizacji. Jest to proces zbierania informacji od pacjenta, jego rodziny, dotyczących istoty zgłaszanego problemu. Ma służyć określeniu poziomu funkcjonowania dziecka (diagnoza funkcjonalna), poziomu rozwoju różnych funkcji psychicznych (diagnoza rozwojowa), stopnia nasilenia objawów zaburzeń, różnicowaniu zaburzeń psychicznych i rozwojowych, trudności emocjonalnych i behawioralnych (diagnoza kliniczna).
Proces zbierania niezbędnych informacji obejmuje wywiad psychologiczny i rozwojowy, badania psychometryczne z zastosowaniem standardowych narzędzi pomiaru, takich jak skale, testy i kwestionariusze, obserwację ustrukturyzowaną oraz analizę dokumentacji i/lub materiału video. W zależności od potrzeby diagnoza może obejmować od 3 do 5 spotkań. Zakończeniem procesu diagnozy jest zebranie otrzymanych danych i opracowanie planu działań wspierających lub dalszego postępowania specjalistycznego.
Dla kogo?
Jest to rozwiązanie dla każdej osoby doświadczającej trudności lub zgłaszanej przez członków rodziny, inne osoby ze środowiska, zauważające trudności w funkcjonowaniu psychicznym, emocjonalnym lub społecznym.